עליית מחירי הדירות 2021 בישראל לפי ערים

עליית מחירי הדירות 2021 בישראל לפי ערים

בחודשים האחרונים המדד הוסיף לעלות, כאשר עד כה מתחילת שנת 2021 עלה בשיעור של כ-2.4%. עליית מחירי הדירות 2021 בישראל לפי ערים. שימו לב, מדובר בנתון המייצג את ממוצע עליית מחירי הדירות. 

עליית מחירי הדירות 2021 בישראל לפי ערים

עליית מחירי הדירות 2021 בישראל לפי ערים

עליית מחירי הדירות בשנים האחרונות

למעט הפוגה קלה בשל היצף הדירות במסגרת פרויקט מחיר למשתכן, המדד המייצג את התייקרות הדיור בישראל לא עוצר בעלייה. המדד לעלות הדירות למגורים בישראל מתפרסם  מדי חודש על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אולם על מנת למנוע עיוותים בחישוב האינפלציה, החל משנת 1999, שיעור ההתייקרות אינו נכלל במדד המחירים לצרכן.

בין מדד תשומות הבנייה לשאלה בכמה עלות הדירות

מדד תשומות הבניה, מתייחס לעלויות הנדרשות לבניית דירה כמו מחיר חומרי הבניה של בטון, ברזל וכו', כמו כן לעלויות העבודה. כאשר רוכשים דירה מקבלן, המחיר צמוד למדד זה, לאור העובדה שלוקח מספר שנים לבנות דירה ובזמן זה הקבלן חשוף לשינויים בעלויות השונות. בחודשים האחרונים המדד הוסיף לעלות, כאשר עד כה מתחילת שנת 2021 עלה בשיעור של כ-2.4%.

לשם השוואה, בכל שנת 2020 עלה המדד ב-0.5% ובשנת 2019 עלה רק ב-1.1%.

העובדות החשובות על מחירי הדיור בישראל ולמה צפויות להתייקר דירות חדשות מקבלן?

  • העלייה הגבוהה מיוחסת לגידול במחירי הברזל וחומרי הבניה המיובאים, התייקרות כוח העבודה בעקבות המחסור בעובדים בתחום ועליית מחירי הקרקע לאור היצע הקרקעות הנמוך בישראל.
  • מדובר בגידול חריג שחלקו מיוחס למשבר הקורונה, שהביא לעליית מחירי התובלה הימית באמצעותו מיובאים לארץ חומרי בניה שונים. כמו כן, בשנה האחרונה חלה ירידה בהתחלות הבניה וצמצום בשיווק קרקעות לבניה.
  • אחת הבעיות שתוקעות את הגדלת היצע הדירות, היא חוסר הסנכרון בין כמות הדירות המאושרות לבנייה לבין תשתיות התומכות בהן למשל כבישים, ניקוז, אנרגיה וכדומה.
  • בעיה נוספת, היא שמרבית הביקוש מתרכז לאזור המרכז בישראל, אזור בו הקרקעות פחות זמינות והבניה לוקחת זמן רב יותר. על כן בהסתכלות לטווח ארוך, נדרש לקדם פרויקטים בתחבורה שיחברו את המרכז לפריפריה וכך להעלות את הביקושים לדיור דווקא בפריפריה.
  • השינויים האחרונים במדד תשומות הבניה משפיעים לרעה על רוכשי דירות, "על הנייר", הנמצאות בשלבי בנייה, אולם, רוכשי דירות יד שניה אינם מושפעים מהמדד.
  • ישנם מספר צעדים שבאמצעותם ניתן לצמצם את הפגיעה, כמו ניהול מו"מ עם הקבלן לצמצום החשיפה למדד וכן תשלום של כמה שיותר כסף מראש, היות שההצמדה למדד מתבצעת רק עבור הכסף שטרם שילמנו.

נכתב על ידי עמותת מתייעלים מקור סקופר.