מדריך למשכיר דירה למגורים טיפים

מדריך למשכיר דירה למגורים טיפים חשובים

להשכיר דירה זו משימה לא פשוטה. המשכיר , בעל הנכס , צריך למצוא שוכר הוגן שיישמר את הנכס לאורך זמן , ישמור על מוסר תשלומים ויעמיד ערבויות הולמות. בכתבה שלפנינו 5 טיפים חשובים מדריך למשכיר דירה

משכיר דירה ? הנה הנושאים שאסור לך להתפשר עליהם

בבעלותו של אברהם דירה להשקעה במרכז הארץ. והוא רכש אותה לפני מספר שנים ואף סיים לשלם את המשכנתא עבורה. הוא ורעייתו השקיעו את כל החסכונות בדירה , שפצו אותה היטב והיא משמשת להם המקור הכנסה נוסף , שיקבל משמעות רבה יותר כאשר שניהם יצאו לפנסיה בעוד כמה שנים.

מדריך למשכיר דירה למגורים טיפים

מדריך למשכיר דירה למגורים טיפים

אברהם ללא רקע משפטי נתקל לאחר מספר שנים בשוכר בעייתי שלא שלם את החודשיים האחרונים, פינה את הדירה באיחור ולא השאיר אותה צבועה ונקייה על פי החוזה .  מסקנה ? חוזה לדירה אינו מסמך סטנדרטי ויש לפנות לעורך דין מומחה לשכירות על מנת לנסח חוזה שיגן על בעל הנכס מפני שוכרים בעייתיים.

בטחונות וזהות השוכר עם מי עושים עסק ?  

הצעד הראשון לעסקת שכירות מוצלחת מתחילה בבחירת השוכר. דירת מגורים בשווי של מליון עד 2 מליון שקלים מושכרת ובעל הנכס מפקיד בידי השוכר נכס יקר. לכן הצעד הראשון הוא לברר מי השוכר ולהקפיד על זהות הדיירים בפועל ולעגן זאת המסגרת החוזה .

כיצד לבדוק אמינות של שוכר דירה

  1. בקשו מהשוכר צילום צ’ק אישי שלו ובדקו במאגר צקים חוזרים של בנק ישראל . במידה והשוכר המיועד מופיע ברשימת חשבונות מוגבלים או חשבונות מוגבלים בנסיבות מחמירות שקלו ברצינות לסגת מהעסקה.
  2. הקישו את שמו של השוכר בגוגל וחפשו פסקי דין . אומנם ניתן להסיר פסקי דין מאתרים משפטיים , אך במידה מופיע שוכר עם עבר בעייתי , זהו אור אדום מבחינתכם.
  3. המלצות מבעלי בית קודמים חשובות מאד. בדוק שאלו אכן אנשים אותנטיים שהשכירו לשכור בעבר דירה , האם עמד בתשלומים וכיצד החזיר את הדירה לבעליה.
  4. האם שוכר הדירה מועסק בעבודה מסודרת עם תלוש שכר ?  בקשו מהשוכר תלוש שכר אחרון שלו על מנת לוודא שהוא עובד במקום עבודה מסודר ויכול לשלם את שכר הדירה
  5. ערבויות ובטחונות אסור להתפשר. שוכר חייב להעמיד ערבות בנקאית בסכום שייקבע או לחלופין פקדון מזומן שיוחזר לו רק בתום החוזה ולאחר ששלם את כל החשבונות והחזיר את הדירה לפי חוזה השכירות.
  6. שימו לב  – שוכר שאינו רוצה להעמיד ערבות בנקאית , או שאינו יכול לתת ערבות בנקאית , או לחילופין ערבות במזומן , אל תתעסקו אתו . צפו לצרות מראש. 
  7. זכרו שצ’ק ערבות לא שווה הרבה יותר מאשר הנייר עליו הוא כתוב .

סוף מעשה במחשבה תחילה. הקפידו לחתום על חוזה שכירות לדירה בנוסח המותאם למצב שלכם. חוזה שכירות סטנדרטי לא יענה אף פעם לצרכים שלכם וממילא הוא אינו מעוגן בחוק. הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ משפטי על פי כל דין או המלצות משפטיות .