כלכלני לאומי תחזית כלכלית קודרת

כלכלני לאומי תחזית כלכלית קודרת

מי שמחפש מקום לאופטימיות על רקע המשבר הכלכלי 2020 הפוקד את ישראל ואת העולם צריך להתאזר בסבלנות. האינדיקטורים הכלכליים בירידה מתמדת , המסחר בבורסה לא יציב ומחירי הדיור לא באמת יורדים. ניתוח כלכלני לאומי תחזית כלכלית קודרת

הירידה בתוצר לאור המשבר הכלכלי

בעוד חטיבת המחקר של בנק ישראל צופה ירידה בתוצר בשנת 2020 בתחום השלילי של מינוס 7.9% קשה לי להבין מהיכן שאבו התחזיות האופטימיות בתחילת המשבר על קפיצת התוצר של הבנק המרכזי של ישראל בתחילת המשבר. עם נתוני פתיחה כאלו לא פלא שכל תחזית כלכלית מבשרת על חוזר יציבות וניהול פיננסי בתנאי אי ודאות יהפוך למצרך חשוב בכלכלה הישראלית.

מחיר ההדבקה – העמקת המשבר הכלכלי

הסקטור העסקי במדינת ישראל ובעולם עלול להיות שלילי דו סיפרתי. מה שאומר שהמשבר הכלכלי רק התחיל וזה הזמן לאגור מזומנים ולשמור את הכסף קרוב אלינו. זה לא זמן לבזבז כסף שמחר יחסר לנו.

דמי אבטלה מובטלים ושיעור התעסוקה

כלכלני לאומי מצביעים על המגמה שככל שמשבר הקורונה נמשך ויחד איתו היקף העובדים שנמצאים בחל"ת, כך ישנם יותר ויותר חודשים בשנת 2020 עם שיעור אבטלה נמוך, אשר מטים כלפי מטה את הממוצע השנתי של שיעור האבטלה החזוי. לאור זאת, הם הפחיתו את תחזית האבטלה השנתית (שהיא גם ממוצע שנתי). בדרך עוד יש לנו עלייה במספר חברות שנמצאות בחדלות פירעון , רכבים מעוקלים ועוד מסממני המשבר.

מפתח עץ לדלת פלדה

המצב הכלכלי מזכיר לי שיר טוב של אלון אולארצ'יק . הוא נקרא החיים קשים. יש בו כל מיני פרדוקסים פשוטים של יום יום אבל בעיני הוא יכול לתאר את המשבר ואת הכלים המעטים שיש לממשלה ובנק ישראל לטפל.

על מי שבקר בחול במבצרים וטירות באירופה היה יכול את המפתחות הכבדים שעשויים ברזל לשערים המרכזיים של המבנה. בעיני , המשבר הכלכלי הוא סוג של מבצר. על מנת לכבוש אותו ולהחזיר את הכלכלה הישראלית למקום צריך הרבה יותר מסתם מפתח עץ לדלת פלדה.

בהמשך השיר אולארצ'יק המוכשר שר על העולם רעב העולם העולם נלחם , איש לא יודע פתרון החידה ממש כמו מחשב ללא חוברת הסבר .

אתר התכנון הפיננסי של ישראל כלים פשוטים לתכנון כלכלת המשפחה.